The Cost of Electricity
The Cost of Electricity
The more electric appliances you use and the longer they are left on, the higher your electric bill. This familiar fact is based on the relationship between energy and power. You pay for the energy used. Since \(P=E/t\), we see that
\(E=\text{Pt}\)
is the energy used by a device using power \(P\) for a time interval \(t\). For example, the more lightbulbs burning, the greater \(P\) used; the longer they are on, the greater \(t\) is. The energy unit on electric bills is the kilowatt-hour (\(\text{kW}\cdot \text{h}\)), consistent with the relationship \(E=\text{Pt}\). It is easy to estimate the cost of operating electric appliances if you have some idea of their power consumption rate in watts or kilowatts, the time they are on in hours, and the cost per kilowatt-hour for your electric utility. Kilowatt-hours, like all other specialized energy units such as food calories, can be converted to joules. You can prove to yourself that \(\text{1 kW}\cdot \text{h = 3}\text{.}6×{\text{10}}^{6}\phantom{\rule{0.25em}{0ex}}\text{J}\).
The electrical energy (\(E\) ) used can be reduced either by reducing the time of use or by reducing the power consumption of that appliance or fixture. This will not only reduce the cost, but it will also result in a reduced impact on the environment. Improvements to lighting are some of the fastest ways to reduce the electrical energy used in a home or business. About 20% of a home’s use of energy goes to lighting, while the number for commercial establishments is closer to 40%. Fluorescent lights are about four times more efficient than incandescent lights—this is true for both the long tubes and the compact fluorescent lights (CFL). (See this figure (b).) Thus, a 60-W incandescent bulb can be replaced by a 15-W CFL, which has the same brightness and color. CFLs have a bent tube inside a globe or a spiral-shaped tube, all connected to a standard screw-in base that fits standard incandescent light sockets. (Original problems with color, flicker, shape, and high initial investment for CFLs have been addressed in recent years.) The heat transfer from these CFLs is less, and they last up to 10 times longer. The significance of an investment in such bulbs is addressed in the next example. New white LED lights (which are clusters of small LED bulbs) are even more efficient (twice that of CFLs) and last 5 times longer than CFLs. However, their cost is still high.
Making Connections: Energy, Power, and Time
The relationship \(E=\text{Pt}\) is one that you will find useful in many different contexts. The energy your body uses in exercise is related to the power level and duration of your activity, for example. The amount of heating by a power source is related to the power level and time it is applied. Even the radiation dose of an X-ray image is related to the power and time of exposure.
Example: Calculating the Cost Effectiveness of Compact Fluorescent Lights (CFL)
If the cost of electricity in your area is 12 cents per kWh, what is the total cost (capital plus operation) of using a 60-W incandescent bulb for 1000 hours (the lifetime of that bulb) if the bulb cost 25 cents? (b) If we replace this bulb with a compact fluorescent light that provides the same light output, but at one-quarter the wattage, and which costs $1.50 but lasts 10 times longer (10,000 hours), what will that total cost be?
Strategy
To find the operating cost, we first find the energy used in kilowatt-hours and then multiply by the cost per kilowatt-hour.
Solution for (a)
The energy used in kilowatt-hours is found by entering the power and time into the expression for energy:
\(E=\text{Pt}=(\text{60 W})(\text{1000 h})=\text{60,000 W}\cdot \text{h.}\)
In kilowatt-hours, this is
\(E=\text{60}\text{.}\text{0 kW}\cdot \text{h.}\)
Now the electricity cost is
\(\text{cost}=(\text{60.0 kW}\cdot \text{h})(\text{\$0.12}\text{/kW}\cdot \text{h})=\text{\$}7.20.\)
The total cost will be $7.20 for 1000 hours (about one-half year at 5 hours per day).
Solution for (b)
Since the CFL uses only 15 W and not 60 W, the electricity cost will be $7.20/4 = $1.80. The CFL will last 10 times longer than the incandescent, so that the investment cost will be 1/10 of the bulb cost for that time period of use, or 0.1($1.50) = $0.15. Therefore, the total cost will be $1.95 for 1000 hours.
Discussion
Therefore, it is much cheaper to use the CFLs, even though the initial investment is higher. The increased cost of labor that a business must include for replacing the incandescent bulbs more often has not been figured in here.
Making Connections: Take-Home Experiment—Electrical Energy Use Inventory
1) Make a list of the power ratings on a range of appliances in your home or room. Explain why something like a toaster has a higher rating than a digital clock. Estimate the energy consumed by these appliances in an average day (by estimating their time of use). Some appliances might only state the operating current. If the household voltage is 120 V, then use \(P=\text{IV}\). 2) Check out the total wattage used in the rest rooms of your school’s floor or building. (You might need to assume the long fluorescent lights in use are rated at 32 W.) Suppose that the building was closed all weekend and that these lights were left on from 6 p.m. Friday until 8 a.m. Monday. What would this oversight cost? How about for an entire year of weekends?
This lesson is part of:
Electric Current, Resistance, and Ohm's Law