Electrical Energy
Electrical Energy
When power is dissipated in a device there is a transfer of energy from one kind to another. For example, a resistor may get very hot which indicates that the energy is being dissipated as heat. Power was the rate at which work was done, the rate at which energy is transferred. If we want to calculate the total amount of energy we need to multiply the rate of energy transfer by the time over which that energy transfer took place.
Electrical energy is simply power times time. Mathematically we write: \[E = P \times t\] Energy is measured in joules (J) and time in seconds (s).
Example: Electrical Energy
Question
A \(\text{30}\) \(\text{W}\) light bulb is left on for \(\text{8}\) hours overnight, how much energy was wasted?
Step 1: What is required
We need to determine the total amount of electrical energy dissipated by the light bulb. We know the relationship between the power and energy and we are given the time. Time is not given in the correct units so we first need to convert to S.I. units:\begin{align*}\text{8}\text{ hr}&= 8 \times \text{3 600}\text{ s} \\&=\text{28 800}\text{ s}\end{align*}
Step 2: Calculate the energy
We know that:\begin{align*}E&=Pt \\&=(\text{30})(\text{28 800})\\&=\text{864 000}\text{ J}\end{align*}
Example: Electrical Energy
Question
Study the circuit diagram below:
The resistance of the resistor is \(\text{27}\) \(\text{Ω}\) and the current going through the resistor is \(\text{3.3}\) \(\text{A}\). What is the power for the resistor and how much energy is dissipated in \(\text{35}\) \(\text{s}\)?
Step 1: Determine how to approach the problem
We are given the resistance of the resistor and the current passing through it and are asked to calculate the power. We have verified that:\[P = I^2R\]and we know that\[E = Pt\]
Step 2: Solve the problem
We can simply substitute the known values for \(R\) and \(I\) to solve for \(P\). \begin{align*} P &= I^2R \\ &= (\text{3.3})^2 \times \text{27} \\ &= \text{294.03}\text{ W} \end{align*}
Now that we have determined the power we can calculate the energy: \begin{align*} E &= Pt \\ &= (\text{294.03})(\text{35}) \\ &= \text{10 291.05}\text{ J} \end{align*}
Step 3: Write the final answer
The power for the resistor is \(\text{294.03}\) \(\text{W}\) and \(\text{10 291.05}\) \(\text{J}\) are dissipated.
Electricity is sold in units which are one kilowatt hour (\(\text{kWh}\)). A kilowatt hour is simply the use of \(\text{1}\) \(\text{kW}\) for \(\text{1}\) \(\text{hr}\). Using this you can work out exactly how much electricity different appliances will use and how much this will cost you.
Example: Cost of Electricity
Question
How much does it cost to run a \(\text{900}\) \(\text{W}\) microwave oven for \(\text{2.5}\) \(\text{minutes}\) if the cost of electricity is \(\text{61.6}\) \(\text{c}\) per \(\text{kWh}\)?
Step 1: What is required
We are given the details for a device that uses electrical energy and the price of electricity. Given a certain amount of time for use we need to determine how much energy was used and what the cost of that would be.
The various quantities provided are in different units. We need to use consistent units to get an answer that makes sense.
The microwave is given in \(\text{W}\) but we can convert to \(\text{kW}\):\(\text{900}\text{ W}=\text{0.9}\text{ kW}\).
Time is given in minutes but when working with household electricity it is normal to work in hours. \(\text{2.5}\text{ minutes} = \frac{\text{2.5}}{\text{60}} = \text{4.17} \times \text{10}^{-\text{2}}\text{ h}\).
Step 2: Calculate usage
The electrical power is:\begin{align*}E&=Pt \\&=(\text{0.9} ) (\text{4.17} \times \text{10}^{-\text{2}}) \\&=\text{3.75} \times \text{10}^{-\text{2}}\text{ kWh}\end{align*}
Step 3: Calculate cost (C) of electricity
The cost for the electrical power is:\begin{align*}C&=E \times \text{price} \\&=(\text{3.75} \times \text{10}^{-\text{2}} ) (\text{61.6}) \\&=\text{3.75} \times \text{10}^{-\text{2}}\text{ kWh} \\&=\text{2.31}\text{ c}\end{align*}
Optional Activity: Using Electricity
The following table gives the cost of electricity for users who consume less than \(\text{450}\) \(\text{kWh}\) on average per month.
| Units (\(\text{kWh}\)) | Cost per unit (\(\text{c}\)) |
| \(\text{0}\)–\(\text{150}\) | \(\text{61.60}\) |
| \(\text{150}\)–\(\text{350}\) | \(\text{81.04}\) |
| \(\text{350}\)–\(\text{600}\) | \(\text{107.43}\) |
| \(>\) \(\text{600}\) | \(\text{118.06}\) |
You are given the following appliances with their power ratings.
| Appliance | Power rating |
| Stove | \(\text{3 600}\) \(\text{W}\) |
| Microwave | \(\text{1 200}\) \(\text{W}\) |
| Washing machine | \(\text{2 200}\) \(\text{W}\) |
| Kettle | \(\text{2 200}\) \(\text{W}\) |
| Fridge | \(\text{230}\) \(\text{W}\) |
| Toaster | \(\text{750}\) \(\text{W}\) |
| Energy saver globe | \(\text{40}\) \(\text{W}\) |
| Light bulb | \(\text{120}\) \(\text{W}\) |
| Vacuum cleaner | \(\text{1 600}\) \(\text{W}\) |
You have \(\text{R}\,\text{150.00}\) to spend on electricity each month.
-
Which usage class do you fall into?
-
Complete the following table.
Appliance Cost to run for 1 hour Stove Microwave Washing machine Kettle Fridge Toaster Energy saver globe Vacuum cleaner -
For how long can you use each appliance to ensure that you spend less than \(\text{R}\,\text{150.00}\) per month? Assume you are using a maximum of 20 energy saver globes around your home.
This lesson is part of:
Electric Circuits